Laser 2RT w terapii cukrzycowego obrzęku plamki (DME – Diabetic Macula Edema)

 

          Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) powstaje w wyniku zwiększonej przepuszczalności naczyń i gromadzenia się surowiczego płynu oraz  lipidów w plamce, prowadząc do pogorszenia widzenia. Stanowi drugą co do częstości przyczynę trwałego i głębokiego upośledzenia wzroku po zwyrodnieniu plamki związanego z wiekiem (AMD).

W leczeniu cukrzycowego obrzęku plamki bardzo ważne jest odpowiednio wczesne włączenie leczenia. Obecne metody postępowania w przypadkach zaawansowanego obrzęku plamki obejmują:

  •  fotokoagulację laserową
  •  kortykosteroidoterapię miejscową
  •  iniekcje preparatów anty-VEGF
  •  zabieg chirurgiczny (witrektomia)

Laser 2RT firmy ellex dzięki  unikalnej, opatentowanej  strukturze spotu oraz  niskiej wartości energii dostarczanej przez impuls lasera  jest pierwszym laserem bezpiecznym dla komórek siatkówki, który można stosować w cukrzycowym obrzęku plamki.

Zastosowanie lasera 2RT u pacjentów z cukrzycowym obrzękiem plamki poprawia ostrość wzroku i czułość kontrastową siatkówki.  Laser 2RT  nie pozostawiając blizn na siatkówce, nie powoduje ubytków w polu widzenia. Zabieg jest krótkotrwały, bezbolesny,  może być powtarzany oraz stosowany w połączeniu z terapią anty-VEGF. Laser 2RT jest więc pierwszym laserem bezpiecznym dla komórek siatkówki.

          Laser 2RT firmy Ellex  został zarejestrowany w 2013 roku przez amerykańską instytucję rządową – Agencję Żywności i Leków ang. Food and Drug Administration (FDA) do leczenia cukrzycowego obrzęku plamki. Dla tego samego wskazania w 2012 roku Laser 2RT otrzymał znak CE (European Conformity) na terenie unii europejskiej.

          Technologia 2RT osiąga spektakularne wyniki w leczeniu cukrzycowego obrzęku plamki, co pozwala opóźnić pojawianie się powikłań i zachować użyteczną ostrość wzroku przez pacjentów.

 W odróżnieniu od klasycznej laseroterapii Laser 2RT generując nonosekundowe bodźce o niskiej energii, daje terapeutyczny efekt bez uszkodzenia struktur sensorycznych siatkówki.

          Skuteczność i bezpieczeństwo terapii 2RT (Retinal Rejuvenation Therapy)  została potwierdzona zarówno w leczeniu cukrzycowego obrzęku plamki jak i wczesnej postaci zwyrodnienia plamki przez międzynarodowe, wieloośrodkowe badania naukowe i kliniczne.

Laser 2RT